dietetyka

Niezależnie od okoliczności (urodziny, święta, spotkania rodzinne) życzymy sobie zdrowia, bo "zdrowie najważniejsze", " jak zdrowie będzie, to cała reszta pójdzie", siadając za suto zastawionym stołem i zapominając o wcześniejszych życzeniach, bo przecież zdrowie jest czymś co ma przyjść z zewnątrz, bez starań, bo przecież "albo się ma zdrowie, albo nie". Tymczasem prawda jest taka, że zdrowie to tak naprawdę suma Twoich codziennych wyborów...bynajmniej nie tylko jedzeniowych. I owszem, niektórzy mają pod górkę od urodzenia, większość z nas jednak niezależnie od dobrego startu urodzeniowego na dalszym etapie życia na swoje zdrowie musi zapracować - ruchem, dietą/odżywieniem, regenerującym snem i...wolnym czasem. Wszystkie aspekty są niezwykle istotne i zagospodarowane odpowiednio zrewanżują nam się zdrowiem. Zajmując się profilaktyką zdrowia (refleksologia) nie sposób przymykać oczu na istotę odżywienia. Nie jedzenia dla samego zabicia głodu, zagłuszenia emocji, a odżywienia właśnie. Wiedz, że Twój organizm to cud - dobrze traktowany i prawidłowo żywiony wyeliminuje ewentualne dysfunkcje. Wiedz, że Twój układ odpornościowy to cud - dopóki go szanujesz, radzi sobie świetnie. Dlatego bardzo wierzę w słowa C. Bernarda, ojca medycyny eksperymentalnej, twórcy teorii terenu, mówiące o tym, że " teren jest wszystkim, zarazek niczym". Innymi słowy, należy dbać o utrzymanie organizmu w takim stanie, by patogeny (wirusy, bakterie i inne) nie mogły się w nim namnażać. Jednocześnie miejmy świadomość, iż praca układu pokarmowego jest ściśle skorelowana z innymi układami/systemami w ciele. Reasumujac, zdrowie, to suma codziennych wyborów, poczynając od tego, co nakładamy na swój talerz, a skończywszy na tym, jak doświadczamy życia w innych jego przejawach.

logo pozdrowie.com.pl

Sprawdź nas: